Vytvořte si ze své ložnice ideální místo pro spánek
Vaše ložnice by na vás měla při příchodu vdechnout klid a pohodu. Studie ukázaly, že lidé spí lépe, když je jejich ložnice optimalizována pro určitou úroveň tepla, světla, hluku a pohodlí. Správné uspořádání vaší ložnice je zásadní pro kvalitní spánek. V Ahornu jsme se podívali pod pokličku správně navržené ložnice.
Ložnice podle svého gusta
Díky interiérovému designu si můžete vytvořit takovou ložnici, která bude odrážet váš osobní styl a zároveň vás dokáže uklidnit a podpořit tak kvalitní spánek. Pojďme se podívat, na co se u designu zaměřit:
Teplé, atraktivní barvy
Barvy interiéru mají velký vliv na kvalitu spánku. Správné odstíny navodí příjemnou atmosféru před spaním, ráno naopak dokážou povzbudit i vykouzlit úsměv na tváři. Stěny, podlahy, nábytek a ložní prádlo se promítají do barevného schématu ložnice. Při výběru barev je důležité brát v potaz, jak na nás jednotlivé barvy působí. Doporučují se spíše jemné a tlumené barevné odstíny, jako je bílá, béžová, jemně zelená či světle růžová.
Odborníci z výzkumu Centra spánku v Edinburgu se shodují, že nejvhodnější barvou do ložnice je modrá. Podle nich se lidé v modře zbarvených ložnicích probouzí šťastnější a odpočatější. Pokud nepatří modrá mezi vaše oblíbené barvy, nevěšte hlavu. Obecně jsou doporučovány do ložnice spíše chladnější barvy jako je právě modrá, zelená či šedá. Ale pokud máte blíže k sytějším barvám, vybírejte mezi světle žlutou, jemně růžovou, broskvovou či jemně fialovou. Vyvarovat bychom se měli tmavým a agresivním tónům, které mají rušivý efekt. Spíše než se udávat cestou současných trendů, je mnohem lepší volit barvy podle vlastního vkusu.
Pokud jste v nájmu, nebo máte omezený rozpočet, nemusíte hned barevné schéma úplně předělávat. Můžete určité barvy zvýraznit kreativně zvoleným ložním prádlem, kobercem, závěsy či obrazem.
Kam s nábytkem?
Bez ohledu na to, kolik čtverečních metrů vlastníte, mělo by být cílem se vyhnout stísněnému pocitu v ložnici. Dispozičně bychom měli ložnici mít co nejdále od vstupních dveří. V jednoduchosti je krása, čím méně nábytku, tím lépe.
Dominantou pokoje je postel. O tom že její kvalita a vzhled ovlivní dojem celého pokoje, nebudeme debatovat. Umístěte ji čelem ke zdi, co nejdále od dveří, avšak ne v jedné linii. Měla by umožňovat dobrý rozhled po celé místnosti. Zbytek nábytku rozmístěte podle ní, tak abyste vytvořili vzdušnější pocit z prostoru.
Pracovní stůl do ložnice nepatří, je pak těžké odložit myšlenky na práci. Pokud nemáte jinou možnost, oddělte si svůj pracovní koutek alespoň opticky (velkou květinou, komodou, regálem).
Pravidelný úklid je alfou omegou
Vizuální nepořádek vyvolává pocit stresu. Může být překážkou k uvolnění a tím pádem k usnutí. Nemusíte zrovna vykoupit domácí potřeby, ale různé úložné boxy i organizéry pomohou ložnici hezky zorganizovat a vytvořit čisté a klidné prostředí. Zároveň se vyplatí přehodnotit, co všechno opravdu potřebujete a zbytečností se raději zbavte. Abychom předcházeli množení roztočů, je potřeba před ustláním vyvětrat lůžkoviny, povlečení a prostěradlo prát alespoň jednou měsíčně minimálně na 60 stupňů Celsia.
Náš tip: pořídit si můžete kvalitní lůžkoviny od české firmy Zdeněk Staněk. Vsaďte například na saténové povlečení.
Světlo
Světlo významně ovlivňuje náš biorytmus bdění a spánku. V boji s pouličním osvětlením pomůžou zatemňovacími závěsy, žaluzie či rolety. V pokoji zvolte raději osvětlení s nízkou intenzitou, které pomůže navodit pocit ospalosti. Pozor si dejte na používání elektronických zařízení před spaním.
Zvuk
Hluk je považován za významnou příčinu poruch spánku. Nejen, že může působit problémy s usínáním, ale dokáže nás vytrhávat ze spánku. Tím snižuje jeho kvalitu, což má dopad na naše celkové zdraví. Pokud vnější hluk nedokážete ovlivnit, můžete využít stroj s bílým šumem, pustit uklidňující hudbu, nebo si pořídit špunty do uší.
Matrace
Třešničkou na dortu je správně zvolená matrace. Pokud zvládnete tohle, máte z poloviny vyhráno. Vaše matrace by měla být dobře stavěná a pohodlná. Investicí do matrace zkvalitňujete svůj spánek a tím podporujete své zdraví. Pro výběr nové matrace jsou důležité:
- Délka - matrace by měla být o 20 cm delší než je naše výška
- Tloušťka - minimální tloušťka je 15 cm
- Tvrdost – záleží na hmotnosti, poloze spánku, preferenci a věku
- Materiál - ideální je volit podle roštu a preferencí.
Vysoce kvalitní latexová matrace Medi Vita II Kombi.
Při koupi nové matrace se na nás neváhejte obrátit. Společně jistě dokážeme vybrat tu pravou.
Zdroje:
- ČASTÉ CHYBY PŘI ZAŘIZOVÁNÍ INTERIÉRU – JAK SE JIM VYHNOUT: INSPIRACE, BARVY, TEXTILIE. Ambiencedesign [online]. 2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: https://www.ambiencedesign.cz/ad-/caste-chyby-pri-zarizovani-interieru
- Tosini, G., Ferguson, I., & Tsubota, K. (2016). Effects of blue light on the circadian system and eye physiology. Molecular Vision: Biology and Genetics in Vision Research, 22, 61–72. Retrieved fromhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734149/
- Krouse, L. (2019, November 19). How Often Should You Really Wash Your Sheets? Experts Share the Magic Number. Prevention. Retrieved September 30, 2020, fromhttps://www.prevention.com/health/a29824369/how-often-should-you-wash-your-sheets/
- Sowndhararajan, K., & Kim, S. (2016). Influence of Fragrances on Human Psychophysiological Activity: With Special Reference to Human Electroencephalographic Response. Scientia Pharmaceutica, 84(4), 724–752. Retrieved fromhttps://doi.org/10.3390/scipharm84040724
- How to Design the Ideal Bedroom for Sleep. Sleep foundation [online]. 2020, 23.11.2020 [cit. 2020-12-14]. Dostupné z: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/how-to-design-the-ideal-bedroom-for-sleep